Dzisiaj jest niedziela, 01 marca 2015 r.
60 dzień roku


Prawnik

Prawnik to mój zawód wyuczony i wykonywany na trzech kolejnych uniwersytetach: we Wrocławiu, Krakowie, Katowicach. A prawo – chociaż wybrane z przekory – stało się moją życiową pasją, zwłaszcza prawo międzynarodowe i europejskie...czytaj dalej

Polityk

W latach 2001-2004 byłam senatorem RP V kadencji. To wtedy Polska finalizowała swe europejskie zobowiązania, aby 1 maja 2004 roku stać się członkiem Unii Europejskiej. Kierowałam senacką komisją integracji europejskiej, byłam więc w centrum tego procesu ... czytaj dalej

Europejski ekspert

To szczegółowy zapis mojej działalności w Parlamencie Europejskim w latach 2004-2009. Dyrektywy, spotkania, wystąpienia. Pięć długich lat odmierzanych cotygodniowymi podróżami między Katowicami, Warszawą, Brukselą lub Strasburgiem ... czytaj dalej
 

Moot2.12.2014. Katowice. "Wesprzyj Żaka!"  - to apel studentów Wydziału Prawa i Administracji UŚ. Wyjątkowa "szóstka" zdolnych, inteligentnych i pracowitych studentek i studentów przygotowuje się do międzynarodowego konkursu prawniczego; piszą memoranda; przygotowują wystąpienia, czytają, dyskutują, sprzeczają się - wszystko w j. angielskim. Ale konkurs to nie tylko wkład ich własnej pracy, to także wysokie opłaty rejestracyjne, przejazdy, koszty pobytu nie mówiąc o innych wydatkach. Pomóżmy im, bo naprawdę warto!!! Zresztą przeczytajcie co sami piszą:

Wprowadzimy Polskę i Śląsk na prawniczą mapę świata!

Kim jesteśmy?

 

Justyna, Karolina, Natalia, Bartosz, Mateusz, Tomasz - studenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zakochani w prawie międzynarodowym, a w szczególności – w prawie międzynarodowych umów handlowych i arbitrażu!

Więcej…
 

Okladka8-120x13414.10.2014. Warszawa, Dwutygodnik Poważny. Podgląd Socjalliberalny, Karta z wyrwanymi zębami - wywiad z Prof. Genowefą Grabowską przeprowadził Artur Domagała.

- Pani Profesor, gdyby tak chciała Pani wyłożyć „chłopu na miedzy” czym jest Karta Praw Podstawowych UE, to co by usłyszał?

Najkrócej, to współczesna i najbardziej pełna konstytucja praw człowieka. Generalnie, katalog zawartych w niej praw gwarantuje nam, współczesnym Europejczykom godność, wolność, równość i solidarność. To są tytuły rozdziałów Karty, w których znajdziemy konkretne prawa wypełnione konkretną treścią.

Więcej…
 

Nospr01.10.2014. Katowice. NOSPR. Wielka inauguracja nowej siedziby Narodowej Orkietry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach! Wspaniałe dzieło Pani Dyrektor Joanny Wnuk-Nazarowej, Prezydenta Katowic Piotra Uszoka i wielu, wielu, innych osób. Imponująca sala, znakomita akustyka, oszałamiający pierwszy koncert, zwłaszcza że mogliśmy słuchać samego mistrza Krystiana Zimermana!!! Dyrygował - Alexander Liebreich, a wykonawcami byli także: NOSPR, Chór Radia Bawarskiego oraz znakomici śpiewacy: Ewa Tracz, Wiesław Ochman, Melanie Diener, Anna Lubańska, Christian Elsner I Dimitry Ivashchenko. Oby tak dalej!

 

scenariusze-420x47009.09.2014. Nowe otwarcie w UE, czy tylko „ciepła woda w kranie”?- czyli o perspektywach polskiego przewodzenia Radzie Europejskiej, pisze prof. Genowefa Grabowska na łamach kolejnego numeru "Podglądu Socialliberalnego":

– Do kogo mam zadzwonić, jeśli chcę rozmawiać z Europą? To pytanie pół żartem, pół serio stawiał amerykański sekretarz stanu Henry Kissinger szukając w Europie partnera, który mógłby – tak jak on w Ameryce – podejmować zobowiązania w imieniu naszego kontynentu.

30 sierpnia 2014 roku Rada Europejska UE wybrała Donalda Tuska na swego przewodniczącego. Będzie pełnił tę funkcję od 1 grudnia 2014 do 31 maja 2017, z możliwością przedłużenia kadencji o kolejny 2,5-letni okres. I chociaż Polska nie należy do strefy euro, to decyzją Rady będzie też przewodniczył szczytom państw strefy euro.

Więcej…
 

 

rondineWłoska Prezydencja w UE (1.07-31.12.2014). W Unii Europejskiej co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie przejmuje rotacyjną prezydencję. W tym czasie przewodniczy posiedzeniom Rady UE na wszystkich szczeblach, pomagając zapewnić ciągłość prac organizacji. Tzw. „Trojka” lub  „Trio” to trzy państwa członkowskie sprawujące kolejno prezydencję, które ściśle ze sobą współpracują. Ten system został wprowadzony traktatem z Lizbony (2009). Trojka wyznacza wspólne cele i przygotowuje wspólny program tematów i ważnych spraw, którymi Rada będzie się zajmować przez 18 miesięcy. Na tej podstawie każde z trzech państw Trojki opracowuje własny, bardziej szczegółowy półroczny program.

Więcej…
 

obwe

19.06.2014.  Wiedeń. OBWE wyraziła zaniepokojenie wydarzeniami w redakcji "Wprost". Wolność słowa w Polsce zagrożona! Nie milkną echa wtargnięcia ABW do redakcji tygodnika "Wprost". Cała Polska mogła śledzić kompromitującą akcję ABW, którą wysłano (kto?) po nielegalnie nagrane taśmy kompromitujące wysokich polskich polityków. ża kiepski żarthistorii można uznać fakt, że nagrany został min. Sienkiewicz, (MSWiA) odpowiedzialny za bezpieczeństwo kraju, w tym m.in. zobowiązany do zwalczania podsłuchów. Akcja ABW była fatalna, przeprowadzona bez należytego oprzyrządowania prawnego, za to z użyciem siły, szamotaniną aby zabrać laptopa! Żałosne, bo spece z ABW w końcu się wycofali, zapomnieli w redakcji swoją teczkę i podobno nie potrafili skopiować danych... Żenada, a demokratyczny świat protestuje! 

 

Więcej…
 

RzepaNie chodziłam w podartych butach rozmowa z prof. Genowefą Grabowską, wykładowcą prawa międzynarodowego na Uniwersytecie Śląskim, przeprowadzona przez red. Katarzynę Borowską dla „Rzeczpospolitej” w dniu 10 czerwca 2014.

Rz: Podobno na prawo poszła pani wbrew rodzicom.

Genowefa Grabowska: Moi rodzice marzyli o tym, żebym została lekarzem. Taka była wówczas moda, że dobrze było mieć w rodzinie księdza albo lekarza. Z kolei nauczyciele w szkole próbowali mnie kierować na historię lub fizykę. A że z natury jestem przekorna, to wybrałam coś zupełnie innego, czyli prawo.

Tylko z przekory?

Pamiętam z liceum taką fraszkę: „Prawo jest jak pajęczyna, bąk się przebije, a na muchę wina". Zaintrygowała mnie, chciałam sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest. Sama z mojego małego miasteczka pojechałam na egzamin wstępny.

Rodzice nie protestowali?

 

Jak już ogłosiłam, że się dostałam, to szybko zaakceptowali mój wybór. Ojciec, który był nauczycielem, co pół roku sprawdzał mi potem indeks.

Więcej…
 

Szanowni Państwo!

Wszystkim, którzy w dniu 25 maja br. oddali na mnie swój głos,

którzy z takim sercem i poświęceniem włączyli się w moją kampanię wyborczą,

wszystkim, których spotkałam na Śląsku, w Zagłębiu, Podbeskidziu, Częstochowie,

BARDZO SERDECZNIE DZIĘKUJĘ!!!

Dziękuję za słowa wsparcia, za życzliwe uwagi i gorące dyskusje. 

Wynik wyborów jest zawsze ważny, ale czasem jeszcze ważniejsza jest życzliwa reakcja spotykanych rozmówców.

Miałam szczęście, w tej kampanii poznałam wielu mądrych i wierzących w lepszą przyszłość ludzi!

Do zobaczenia!!!

 

 

www24.05.2014. Cisza wyborcza!!! Kategoryczne stwierdzenie Państwowej Komisji Wyborczej, że użytkownicy internetu (facebooka) nie mogą nawet „lajkować” i muszą się powstrzymać od wszelkiej aktywności, nawet tej lekko  ocierającej się o jutrzejsze wybory, nie wytrzymuje krytyki. Szczegółowe opinie prawników jasno dowodzą, że pod pewnymi warunkami można prowadzić w sieci normalną aktywność. I tak, wszelkie publikacje internetowe, co do których ich autorzy skutecznie ograniczą, dostępnymi metodami, ich widoczność do zamkniętego kręgu adresatów nie noszą cech agitacji wyborczej, mogą więc być umieszczane w sieci nawet w czasie ciszy wyborczej.

Więcej…
 

5_wizytwka1_grabowska

Wybory do Parlamentu Europejskiego, 


Głosuj 25 maja!!!  Wybierz jakiej chcesz Polski i Europy:

równej i sprawiedliwej czy kłótliwej i nietolerancyjnej?

Genowefa Grabowska 


 

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
© 2009 Prof. Genowefa GRABOWSKA
Joomla ! jest wolnym oprogramowaniem udostępnianym na warunkach licencji GNU/GPL